Ako si vybrať prvú zrkadlovku?

14.02.2021

Neskutočne veľká ponuka zrkadloviek, bezzrkadlovie, a ešte väčšie cenové rozpätie. Ako sa v tom vyznať a kúpiť dobre? 

Pamätám si to akoby to bolo včera. Blížili sa mi štátnice (uff ani neviem aký rok to bol, hehe, musím sa pozrieť na diplom :D ) bol to rok 2014 a rodičia mi chceli kúpiť nejaký dar. Povedali mi rozpočet a ja som rozmýšlala. 


Rozhodla som sa pre zrkadlovku. Nemala som v úmysle byť fotograf, v tom čase som pracovala a bola som spokojná s mojou prácou. Chela som len krajšie fotky z dovoleniek, chcela som fotiť našich psov a tak ďalej.  

Úspešne som ukončila školu aaa moju prvú zrkadlovku som dostala :D Môj príbeh si môžete prečítať tu.  Teraz sa ale povenujem tomu obdobiu, kedy som si vyberala akú chcem. 


Zistila som, že ponuka zrkadloviek je naozaj veľmi široká a cenová ponuka ešte širšia. Netušila som, podľa čoho mám hľadať, aké parametre mám sledovať. Cenovo sa pohybovali od 300-3000eur (aj viac ale tie som už neriešila). 


Písala som na rôzne sociálne siete, do skupín o radu, na rôzne poradne. Bola som hlavne viazaná rozpočtom. Mala som cca 500 EUR a chcela som zrkadlovku. Skúsení fotografi ma vysmiali. Áno ja viem, že 2000 eurový foťák by bol lepší, ale nemala som naň. 

Potom sme riešili otázku bezzrkadloviek, ktoré v tej dobe prichádzali na trh. Teraz by som si asi kúpila bezzrkadlovku, no v tej dobe boli naozaj drahé a ešte sme o tom nemali toľko info a porovnaní ako teraz (teraz sú tiež drahšie ako zrkadlovky, no výhod majú oveľa viac - o tom neskôr v inom článku :D )


Nakoniec som našla. Rozhodla som sa pre značku Nikon (nie, že by iné boli horšie, v podstate je jedno aká to je značka, všetky zrkadlovky fungujú na rovnakom princípe). Rozhodla som sa pre Nikon D 3300, vtedy stál cca 400 Eur, objektív som k nemu mala setový 24-70mm. 

Na kurzoch, ale aj praxou som neskôr pochopila, že je jedno aký máš foťák. Zbytočne budeš mať na začiatok zrkadlovku za 2 000 eur, keď nevieš využiť jej potenciál. A aj potenciál lacnej zrkadlovky dokážeš využiť ako pán :D Aj s drahým foťákov vieš spraviť hrozné fotky, a naopak, aj s lacným foťákom vieš spraviť krásne fotky. 

Ja som s týmto foťákom bola spokojná, všetko som sa časom na ňom naučila, dokonca som s ním aj začala podnikať.  Samozrejme na začiatku podnikania, resp. ako som sa naučila ovládať všetky funkcie zrkadlovky, som pochopila, že môj setový objektív je nič moc a zázraky s ním nespravím, takže moja ďalšia kúpa bola - pevný objektív s clonou 1,8 (aby som dokázala fotiť fotky s krásne rozostreným pozadím). Takže odporúčam si nechať niečo z rozpočtu aj na objektív a to už podľa toho, čo plánujete fotiť.  

Otázka: Čo je dôležitejšie? objektív alebo foťák?
Odpoveď: Objektív a následne foťák :D 
 


Tento foťák, mi stačil nejakú dobu, no časom, ako som toho už vedela viac, ako som fotila viac, mi niektoré veci začínali vadiť, niektoré veci mi tam chýbali a proste som z neho "vyrástla" a prišiel čas sa posunúť vyššie. 


A takto to je to v poriadku. Nemajte strach, že nemáte dostatočný kapitál a preto sa nemôžete začať živiť ako fotograf, alebo len fotiť krajšie fotky prostredníctvom zrkadlovky. 

Kľudne si kúpte takú, na akú máte rozpočet a využijte z nej maximum. Keď príde čas, a bude vám to už málo, kúpite si lepší. Ak rozpočet máte tak si kúpte lepšiu a bude samozrejme trvať dlhšie kým z nej "vyrastiete". :D 


Čo sa ale týka parametrov, sledujte: 

  • či je DX alebo Full Frame (FX)  - rozdiel je vo veľkosti snímača a v rozsahu, aký dokážete zachytiť.
  • či má slot na jednu pamäťovú kartu alebo na dve (toto sa využíva ako záloha. Napríklad ak fotíte svadby - na jednu fotíte do RAW a na druhú sa to isté ukladá do JPG - ak by sa jednej čosi stalo, zálohu máte na druhej. Prípadne máte dve karty a ak sa jedna naplní, fotíte do druhej a nemusíte sa stresovať výmenou)
  • či má, alebo nemá WIFI (ja wifi občas využívam, ak si chcem z foťáku preposlať fotku do mobilu, keď nemám práve k dispozícii počítač. Keď chcem fotku niekomu po fotení alebo počas fotenia preposlať napríklad. Je to taká vymoženosť navyše, bez ktorej sa určite zaobídete) 
  • počet snímkov za sekundu (toto je dôležité, ak plánujete fotiť šport, zvieratá... keď potrebujete zmraziť pohyb, v tomto prípade musí byť vyššie číslo počtu snímkov/s)
  • rozlíšenie v Mpx (megapixeloch) - samozrejme čím vyššie tým lepšie
  • Ak plánujete nosiť foťák na výlety a dovolenky, môže byť pre vás dôležitá aj váha. Niektoré foťáky majú niekoľko gramov, niektoré aj cez kilogram. Môj foťák aj so zoomovým objektívom- 24-120mm má cez 2kg.
  • tiež odolnosť voči vode, prachu a ťažším podmienkam - tieto sú drahšie a záleží čo a kde plánujete fotografovať. Ak plánujete fotiť v horších podmienkach (zima, vietor, teplo, prašnosť....) určite si dajte záležať na výbere.  
  • či je v balení aj s objektívom alebo kupujete len telo ! 
  • aké príslušenstvo k nemu dostanete (baterku, káble, púzdro, pamäťovú kartu, iné darčeky)

toto sú pre mňa asi také najdôležitejšie veci. 

Pri výbere vám držím palce a vedzte, že to nebude ani z ďaleka vaša posledná zrkadlovka. Kontaktovať ma môžete na info@ucimesafotit.sk 
Sledujte stránku na Facebooku Učíme sa fotiť