Fotíte? Kedy už treba riešiť živnostenský list?

04.05.2021

Máte fotenie ako hobby, fotíte popri práci, či materskej/rodičovskej dovolenke? Alebo sa tomu venujete trošku viac? Je potrebná živnosť, ak fotíte len príležitostne?
Dostávate za fotenie peniaze a zvyžujete kedy je ten vhodný čas na otvorenie živnosti a čo všetko z toho vyplýva?  
Takéto otázky dostávam, a rozhodla som sa na ne odpovedať takouto formou. 

Podnikanie je podľa zákona "Sústavná činnosť, vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť s cieľom dosiahnuť zisk". 

Aby mohla byť takáto činnosť klasifikovaná ako podnikania, musí spĺňať všetky atribúty - musí byť sústavná, čiže sa opakovať, musíte ju vykonávať vy vo vlastnom mene a dosahovať z nej príjem. To môže byť formou živnosti, činnosti podľa autorského zákona alebo obchodnou spoločnosťou. 

Existuje aj niečo také ako "PRÍLEŽITOSTNÝ PRÍJEM", čo veľa ľudí mýli, pretože nepoznajú jeho presnú definíciu. 

Príležitostým príjmom, pri ktorom nemusíte mať živnosť je poskytnutie služby alebo predaj tovaru a môžete za to prijímať finančný obnos maximálne 500 eur ročne. Zároveň ale platí, že túto činnosť nikde nereklamujete, nepropagujete a nejde o činnosť, ktorá by mohla byť považovaná za podobnú, alebo rovnakú ako je činnosť podnikateľská. Na takúto činnosť nepotrebujete živnostenské oprávnenie, ale príjmy z nej musíte zdaňovať. 

Patria sem príjmy, ktoré sú považované za jednorázové, mimo váš pracovný obor - napríklad keď ITčkar pomôže kamarátovi poskladať nábytok za nejaký menší obnos, alebo študentka vytvorí pre niekoho článok na web, alebo keď predávate zeleninu zo záhrady.... 

Niekto si vykladá ako príležitostný príjem aj fotografovanie, no podľa živnostenského úradu to takto klasifikovať nemôžeme, pretože sa predpokladá, že fotiť budete aj druhý krát, tretí, a navyše Fotografické služby sú v zozname voľných živností a to už ruší definíciu príležitostného príjmu, kde sa hovorí "...ktorá by mohla byť považovaná za podobnú alebo rovnakú, ako je činnosť podnikateľská...". 


Takže, ak fotíte a beriete za to peniaze, je treba začať rozmýšľať nad otvorením živnosti. Ak to máte ako hobby (popri práci, materskej/rodičovskej) nemusíte mať obavy, nezrujnuje vás to, pretože sa to berie ako vedlajší príjem a aj odvody sa inak rátajú. Ak ste sa rozhodli fotiť na full time, čiže to mať ako prácu a venovať tomu všetok svoj čas, tiež mám pre vás výpočet, či sa vám to oplatí. 

Čítajte ďalej. 

Podnikanie popri práci. 

Akékoľvek podnikanie popri práci je v prvom rade ako taká "poistka", pretože stále máte stabilný príjem a popri tom si budujete niečo vlastné, niečo čo vás baví.

 Výhodou je, že zamestnávateľ za vás odvádza odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, čo je na začiatok podnikania veľkou výhodou. 

Takéto podnikanie sa berie ako "vedľajší príjem". Samozrejme, rozbiehanie za takýchto podmienok bude ťažšie, pretože máte na všetky aktivity reálne menej času, ako by ste sa celý deň venovali zvelaďovaniu vášho biznisu, a práve pre toto je to aj s odvodmi takto vymyslené. 

Čo sa týka odvodov, prvý rok neplatíte nič do sociálnej poisťovne. Do zdravotnej platíte dobrovoľnú sumu. Ak sa rozhodnete neplatiť nič, následne po daňovom priznaní vám to dopočítajú, a ak ste mali príjem, zrejme budete mať nedoplatok. 

Po prvom daňovom priznaní, vám na základe príjmu vypočítajú výšku odvodov do zdravotnej aj sociálnej poisťovne na nasledujúci rok, ak dosiahnete určitú výšku príjmu - detaily si potom preberte so svojou účtovníčkou. Zvyčajne to je len pár eur mesačne, ale záleží koľko behom roka zarobíte. Nie som daniar, ani účtovník takže detaily vám neviem napísať. 

Podnikanie počas Materskej/rodičovskej dovolenky

Podnikanie počas materskej, alebo rodičovskej je niečo podobné ako popri práci (len máte oveľa menej času :D, teda záleží akú máte pomoc a podporu od rodiny). Popri materskej aj rodičovskej môžete podnikať, dosahovať príjmy, nemusíte si živnosť pozastavovať ani rušiť.
 

Počas materskej ste poistencom štátu, môžete podnikať a aj dosahovať príjem. V tomto období sociálna poisťovňa nesleduje váš príjem a teda do sociálnej poistovne netreba platiť nič. Taktiež ani do zdravotnej poisťovne.

Počas poberania rodičovského príspevku, už sociálna poisťovňa bude sledovať vaše príjmy a na základe nich vám bude výška sociálnych odvodov vypočítaná. Prvý rok neplatíte nič, následne podľa daňového priznania sa vypočíta výška odvodov sociálnej poisťovne na nasledujúci rok. Ak neprekročíte príjem za posledný rok nad určitú sumu (každý rok sa mení, v roku 2021 je to 6552 eur) odvody nasledujúci rok platiť stále nebudete.  

Pri rodičovskom príspevku, nie sú stanovené minimálne odvody do zdravotnej poisťovne, ako pri bežných podnikajúcich ľuďoch. Môžte si ich nastaviť ľubovoľne, alebo aj na 0 Eur. 

No pozor, zdravotné odvody ale platiť budete musieť, aj keď si nastavíte mesačne 0 Eur, ale ak ste mali príjem, po ročnom zúčtovaní vám príde nedoplatok. Počas tohto obdobia sa výška zdravotných odvodov vypočíta ako 14% z vymeriavacieho základu. Viď obrázky nižšie (Zdroj. www.podnikajte.sk). 

Čiže, ak aj zarobíte niečo, z tej sumy sa vám zdravotné odvody vypočítajú. Výhodou je, že nemusíte platiť povinné minimálne, ktoré sú tento rok vo výške 76,44 Eur/mesačne, ale len reálne vypočítané z vášho príjmu.

Fotografom na full time 

Ak sa do podnikania pustíte na plný úväzok a nemáte žiadne iné zamestnanie ani príjmy, tak pre vás platí: 

- od začiatku podnikania, platíte minimálne zdravotné preddavky do zdravotnej poisťovne (každý rok sa menia, tento rok 2021 sú vo výške 76,44 eur). Ďalší rok vám výšku preddavkov upravia podľa príjmu. 

- do Sociálnej poisťovne prvý rok podnikania neplatíte nič, následne po prvom daňovom priznaní vám v júli príde zúčtovanie a následne výpočet výšky odvodov podľa príjmu. Ak nedosiahnete minimálny príjem na platenie odvodov tak, ani ďalší rok nebudete platiť nič. 

Ako si vybaviť živnostenský list? 

Vybaviť si živnostenský list je veľmi jednoduché. Stačí vám k tomu občiansky preukaz a 30 Eur na kolok a vedieť Predmet podnikania (Pre fotografov to je "Fotografické služby". Možete si dať aj viacero predmetov, ak chcete predávať aj nejaké predmety, ktoré sa týkajú fotenia - šálky s fotkou, albumy, ... tak si môžete pridať aj predmet "maloobchod") 
Zájdete na najbližší živnostenský úrad a máte to hotovo. 


Každý podnikateľ musí mať miesto podnikania. Ak nemáte svoj ateliér, a nebudete mať žiadnu prevádzku, zadáva sa tam buď vaša adresa trvalého pobytu alebo iná. (Ak iná a nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, budete potrebovať súhlas majiteľa nehnuteľnosti

Ak budete mať prevádzku alebo ateliér/štúdio, okrem živnostenského listu budete potrebovať aj povolenie od hygieny. Bude treba zájsť aj na najbližší Úrad verejného zdravotníctva. 

Momentálne už všetko funguje automaticky, takže ak otvárate živnosť (SZČO), na zdravotnú, sociálnu poisťovňu vás nahlási živnostenský úrad. Na daňový úrad bude treba ísť ak budete potrebovať riešiť Pokladnicu. 

Všetky tieto inštrukcie, presne podľa vašej predstavy podnikania vám dajú na živnostenskom úrade. 

Pokladnica alebo faktúry? 

Pri začatí podnikania vy ste si mali zvážiť ako plánujete prijímať peniaze. 

Ak vám vyhovuje viac v hotovosti, tak budete potrebovať pokladnicu. Úplne vám stačí Virtuálna, ktorú vybavíte na daňovom úrade. Ja ju mám tiež, a funguje to tak, že sa cez finančnú správu prihlásim do pokladnice a vystavím zákazníkovi doklad. Ak ho chce tlačený, tak vám bude treba aj tlačiareň, ak nie, tak ho viete poslať aj na email. 
Ak potrebujete prenosnú pokladnicu, a neviete všade nosiť počítač, tak si viete kúpiť aj klasickú pokladnicu - ceny sa pohybudú od 400 eur. 

Ak vám vyhovuje, že vám zákazníci budú posielať peniaze na účet - musíte mať podnikateľský, a musíte vystavovať faktúry. 

Želám vám veľa úspechov v podnikaní.

Viac o mne sa dočítate tu
kontaktovať ma môžete na mailovej adrese info@ucimesafotit.sk
Sledovať nás môžete na Facebooku Učíme sa fotiť