Nočné fotky nemusia byť nočná mora. 

05.02.2021

Je zima, skôr sa stmieva a práve v tomto období veľa fotografov fotí tie nádherné nočné fotky kde vidíte namiesto idúcich áut len svetelné čiary. Je to nádherné, ale ako na to? 

Nitra
Nitra

Ak už máte nejaké základy za sebou tak to choďte vyskúšať. Tieto fotky sa nazývajú fotky s dlhým expozičným časom. 

Dlhá expozícia znamená, to ako dlho je otvorená uzávierka a koľko svetla sa dostane k snímaču. Ak je otvorený dlhšie tak sa doňho dostane viac svetla. 


Ovplyvňuje aj to ako je fotka ostrá pri pohybe. Ak máme krátky expozičný čas, veľmi krátky tak napríklad pri športe dokážeme zmraziť pohyb športovca a on ostane ostrý. Pri dlhej uzávierke sa pohyb rozmazáva, snímač je otvorený a zaznamenáva za tú dobu všetko čo sa pred ním deje. Preto ak fotíme tečúcu rieku, alebo spomínané autá, pri dlhej expozícii sa ich pohyb rozmaže. 


Ak si to stále neviete predstaviť tak to skúsim inak: dĺžka uzávierky je čas od kedy stistete spúšť po cvaknutie fotky. Keď stisnete spúšť, uzávierka sa otvorí a púšťa svetlo do snímača aby mohol zaznamenávať obraz, keď cvakne, uzávierka sa zatvorí a fotka je hotová. 


Ak nastavíte napríklad 5 sekúnd, tak čas kým to cvakne bude trvať 5 sekúnd a všetko. čo sa pred objektívom bude diať sa zaznamená, ak sa deje pohyb tak sa celý zaznamená a logicky rozmaže. Ak nastavíte napríklad 1/1000 (jedna tisícina sekundy) tak pohyb zmrazíte lebo len tak krátko bude uzávierka otvorená.

Základom fotky nie je len dĺžka expozície. S týmto súvisí aj nastavenie clony. Clona je totižto mechanizmus zatienenia objektívu. Čím menšie číslo clony nastavíte (napríklad f1,8) tým viac svetla pustí - lenže ak nastavíte clonu 1,8 ktorá púšta veľa svetla a dĺžku uzávierky napríklad na 5 sekúnd, čo nám tiež pustí veľa svetla, fotka bude až moc svetlá. 

Naopak ak nastavíte vysokú clonu (f22) a rýchly čas (1/1000) tak to znamená, že pustíte do snímača málo svetla a ak nepoužijete blesk alebo nemáte naozaj dobré svetlo tak fotka bude veľmi tmavá. 


Treba hľadať kompromisy. Keďže sa teraz rozprávame o dlhej expozícii tak budeme riešiť dlhšie časy uzávierky. Ak fotíme veci ako ulicu, ohňostroj alebo krajinu, vodopády, rieky a tak budeme potrebovať ostrú fotku a v tomto prípade je dobré použiť clony od f5 a viac. 

Nezabúdajte tiež na kompozíciu. To je vec, ktorá dá vašej fotke hĺbku, zmysel a prinúti diváka sa na ňu dlhšie pozerať. O pompozícii si prečítajte tu. 


Takže poďme na tie autá.

V prvom rade si musíte nájsť 

  • vhodné miesto - buď nejaká naozaj frekventovaná hlavná cesta, diaľnica, vlakový stanica - idúci vlak, alebo električka. 
  • Správny čas - idálne je zvoliť čas, kedy buď zapadá slnko alebo je už tma. Ideálne je to v zime keďže slnko zapadá okolo štvrtej, piatej a vtedy je aj najväčšia premávka. V lete musíte čakať dlhšie. Najväčšia premávka, hlavne na dialniciach býva v piatok. 
  • Na miesto je vhodné prísť skôr, aby sme si ho prešli z viacerých strán a vyskúšali rôzne kompozície

A teraz nastavme foťák: 

Pri fotení s dlhým expozičným časom je potrebné umiestniť foťák na statív, prípadne ho položiť na stabilné miesto

Keďže nastavujeme dlhý čas uzávierky, možno aj niekoľko sekúnd, je nemožné ho udržať v rukách bez pohnutia, teda pokiaľ nie ste neurochirurg :D Taktiaž je vhodné použiť diaľkovú spúšť alebo ak nemáte tak nastavte samospúšť aspoň na 5-10 sekund. Pretože, aj to že stlačíte spúšť pohne foťákom a tým pádom sa obraz rozmaže. 


Nastavte si na foťáku režim M (manuál - nastavíte si sami čas aj clonu) alebo S (priorita času- nastavíte si len čas a foťák odhadne clonu - poloautomatika


Ak ste začiatočník, odporúčam nastaviť režim S (priorita času), je to poloautomatika a stačí ak nastavíte len čas. Skúšajte rôzne časy, foťák automaticky nastaví vhodnú clonu - sledujte to a učte sa. Následne skúste prepnúť foťák do režimu M a nastavte si čas a clonu sami.


pred. -       EXIF: Clona f4, dĺžka uzávierky 4 sekundy, sanitka
pred. - EXIF: Clona f4, dĺžka uzávierky 4 sekundy, sanitka
po
po

Foťte do RAW! nočné fotky budú vo foťáku vyzerať všelijak, ale to neznamená, že je zlá, v postprocese viete z fotky vytiahnuť maximum. Ak budete fotiť do JPG - čo je už hotový, zkomprimovaný obrázok, veľa s ňou už nenarobíte. 


Čas/expozícia - autá jazdia dosť rýchlo tak stačí nastaviť čas okolo 3-5 možno 10 sekúnd, záleži ako rýchle autá, či iné dopravné prostriedky fotíte. Vyšší čas nie je potrebný. 


Clonu - závisí na aktuálnom svetle. Skúste sa s tým pohrať, pretože clona je tiež záležitosť ktorá prepúšťa svetlo. Nastavte si najprv čas, zvoľte napríklad clonu 5 a pozrite sa, či je fotka veľmi tmavá, svetlá alebo dobrá. Ak je tmavá, nastavte nižšiu clonu (f4 alebo menej), ak je veľmi svetlá, môžete nastaviť vyššiu clonu (6 a viac, obraz bude aj ostrejší) S týmto sa treba pohrať a praxou príde na to aké svetlo s ktorou clonou je idálne.

A poďme na to. S fotkami sa pochváľte v našej skupine na Facebooku : UČÍME SA FOTIŤ 

Nebojte sa ak to na prvý krát nevyjde, moje fotky boli tiež hroznéééééé, skúšajte to znova a vždy si premyslite, kde ste spravili chybu a čo môžete zlepšiť a choďte znova von.  

Držím palce :D 


Napísať mi môžete na info@ucimesafotit.sk
Sledujte Facebookovú stránku Učíme sa fotiť.