Skoncujte s automatikou na zrkadlovke!

31.03.2021

Fotenie na automatický režim, je ako keď idete piecť koláč, kúpite si polotovar (krabicu s práškom, kde je vraj všetko potrebné a vlastne ani neviete čo všetko v tom je), všetko z nej vysypete do misky, zmiešate a dáte piecť. Vyjde z toho určite obstojný koláč, no prečo nezapojiť vlastné sili a svoju kreativitu? 


Ak sa do toho pustíte sami, namiešate si ingrediencie podľa vlastnej fantázie a chuti, bude ten koláč určite originálny, lepší, váš. 

Jasné, niekdy sa nepodarí a putuje do koša, no prax robí majstra. A presne toto platí aj vo svete fotografie. 

Automatický režim vyhodnotí podmienky a sám nastaví clonu, čas, ISO a tiež ostrenie. Zhodnotí, či máte dostatok svetla a ak nie, spustí vám ešte aj vstavaný blesk. Nemáte absolútne kontrolu nad konečnou fotkou. 


Poďme teda po poriadku. CLONA - určite ste už videli fotky s rozostreným pozadím, kde je hlavný objekt (väčšinou osoba) ostrá a pozadie rozmazané. Toto viete dosiahnuť nastavením nízkej hodnoty clony, a zároveň musíte ostriť priamo na objekt (jedným zaostrovacím bodom a najlepšie na oko človeka). 

Toto je veľmi náročná vec pre automatiku, pretože nízka clona znamená, že len veľmi úzky priestor je ostrý. Inak povedané - ak zvolíme (manuálne) najnižšiu clonu, napr. 1,4; zaostríme na oko človeka, tak oko a plus-mínus pár cenimetrov do predu a do zadu budú ešte ostré, a ostatné objekty - nos, vlasy, pozadie objektu a popredie objektu už budú rozmazané/rozostrené. 

A toto automatika nezvládne, pretože tu je ďalší problém a to OSTRENIE

Problémom automatického režimu je, že ostrenie je kontiunálne a vy väčšinou nemáte ani možnosť s tým nič robiť. Znamená to, že foťák ostrí na viacero bodov, niekedy sa môže stať, že namiesto osoby vám zaostrí na niečo kontrastnejšie, či výraznejšie, alebo na viacero objektov naraz. A práve preto, vás automatický režim nepustí na nízku clonu. Navyše sa vám môžu hromadiť neostré fotky, kedy sa omylom zaostrilo úplne inde, ako ste vy chceli. 

manuálny režim . Clona 1,8, Ostrenie  na jeden bod
manuálny režim . Clona 1,8, Ostrenie na jeden bod

Ďalším problémom automatického režimu je ČAS. Áno, je tam možnosť nastaviť si režim ŠPORT, no ten má už tiež nejaké prednastavenia a on nevie akou rýchlosťou sa k vám alebo pred vami bude objekt pohybovať a preto tam je nastavená najrýchlejšia uzávierka. 


Nastavenie času, clony a ISA je na seba vzájomne závislé. Ak fotíte s veľmi rýchlym časom uzávierky (1/1000) znamená to, že uzávierka je len veľmi krátko otvorená a príjme len veľmi málo svetla do snímača. Preto to treba kompenzovať buď nižšou clonou, ktorá vpustí viac svetla alebo ISOm, ktoré nám trochu zničí kvalitu fotky, prípadne dodať svetlo bleskom, čo nám môže pokaziť atmosféru. 

Automatika má prednastavenú rýchlosť, no niekedy na úkor rýchlosti budete musieť použiť blesk alebo mať rozostrenejšiu, či zrnitešiu fotku. Pritom, to absolútne nie je potrebné, lebo napríklad pri chodiacich ľuďoch, deťoch vám kľudne stačí čas 1/250. Ak fotíte behajúcich ľudí tak okolo 1/500 ... 


Na fotke nižšie som fotila svoju dcérku, bežala ku mne - čas som mala nastavený 1/320.

 Ak by som mala nastavenú automatiku napr. na automatickom režime PORTRÉT, čas by mi tam nastavilo 1/250 ( a to by som mala fotku rozmazanú). Ak by som nastavila automatický režim ŠPORT, čas by mi to nastavilo 1/1000, čo by mi zas ovplyvnilo to, že by som s veľkou pravdepodobnosťou musela použiť blesk, alebo by sa zvýšilo ISO a fotka by bola zrnitejšia

Dieťa bežiace ku mne - čas 1/320
Dieťa bežiace ku mne - čas 1/320

Ďalšia vec, čo sa týka času, je napríklad fotenie fotiek s dlhou expozíciou. To sú tie, kde máte napríklad rozmazanú šnúru svetiel áut. Viď foto nižšie. 
Na automatike to jednoducho neodfotíte. 


Na takéto fotky treba manuálne nastaviť čas, podľa aktuálnej situácie. Ak fotíte idúce autá, ktoré idú napr 50km rýchlosťou - tak na rozmazanie vám stačí čas 8-10 sekúnd. Ak fotíte autá na diaľnici, tak kratší a ak fotíte pomaly sa rozbiehajúci vlak tak aj 15 sekúnd a viac... a toto viete len na manuálnom režime. 

manuálne nastavený čas uzávierky 10 sekúnd, rýchlosť áut 50km/h
manuálne nastavený čas uzávierky 10 sekúnd, rýchlosť áut 50km/h

Niekedy sa stačí len naučiť ako tieto tri veličiny (ISO, CLONA, ČAS) so sebou súvisia a pri akejkoľvek príležitosti si budete vedieť nastaviť foťák tak, ako vy budete chcieť aby fotka vyzerala. 

Buďte kreatívny a pohrajte sa s nastaveniami, uvidíte, že vzniknú naozaj zaujímavé fotografie.Napísať mi môžete na info@ucimesafotit.sk 
Sledujte Facebookovú stránku Učíme sa fotiť