Volám sa Alžbeta a fotografii sa profesionálne venujem už viac ako 4 roky. Mojou vášňou je zachytávanie emócii, príbehov, mám naozaj obrovskú radosť keď moja fotografia pomôže niekomu aj vrámci podnikania - je to pre mňa zážitkom a poslaním a som rada, že som sa touto cestou vybrala. 

Ale vždy to takto nebolo

Písal sa rok 2017, pamätám si tú radosť keď som vytiahla moju zrkadlovku, ktorá pár rokov ležala v skrini a zapadala prachom (totižto, ja som ju dostala na svoje promócie, chcela som sa naučiť fotografovať a hlavne mať krajšie fotky z dovoleniek, a našich psíkov, nemala som vtedy ideu stať sa fotografkou). 

Bola som práve tehotná a mala som konečne dostatok času naučiť sa všetko, čo som chcela. Chcela som sa viac začať venovať fotografii. Mala som plán, že budem fotiť tehotné kamarátky, moje dieťa, ich deti.... a možno neskôr sa stať fotografom na plný úväzok. 

Lenže prišlo to najhoršie - zistila som, že zrkadlovka nie je taká jednoduchá ako sa zdá. Dokonca ak s ju neviete nastaviť, spravíte horšiu fotku ako by ste fotili mobilom. 


Na začiatkoch som sa naozaj dlho borila s nastaveniami, nevedela som poriadne ostriť, stále to niekde inde zaostrilo ako som ja chcela, netušila som ako dosiahnem rozostrené pozadie na fotografii a o úpravách ani nehovorím. Keď som si nainštalovala Photoshop bola som ešte nešťastnejšia (to bolo táááák neskutočne koplikované, toľko funkcií a ešte aj v angličtine..uff koniec mojej kariére) 


Na internete som si pozerala rôzne išpirácie fotografií ale moje tak ani zdaleka nevyzerali. Študovala som rôzne články, diskusie, blogy, videá ako na to... no múdrejšia som nebola. Všetky začiatočnícke videá ale články začínali - nastavte si clonu 1,8 aby ste mali rozostrené pozadie.... halóóó .. Čo je clona a kde ju nastavím ? pomóóc 

Mala som jeden objektív a ním fotila všetko, neriešila som svetlo a fotila som na automatiku - zbytočne vyhodené peniaze za zrkadlovku a objektív.

Môj sen bol silnejší. 

Povedala som si, že to zvládnem. Každý raz niekde začínal. Rozhodla som sa do svojho sna investovať. Zaplatila som si rôzne kurzy (pre začiatočníkov, potom pokročilejšie), kúpila som si rôzne knihy a e-booky, sledovala som iných fotografov a snažila sa z fotky odčítať aké mohli mať nastavenie, akým objektívom fotili a odkiaľ im svietilo svetlo.... 


Naozaj som makala, ale hlavne som veľa fotila a učila sa. Praxou, resp. aplikovaním naučených vedomostí sa človek najlepšie naučí. Prelúskala som aj Photoshop a teraz mi už problém nerobí. Samozrejme, že človek nevie všetko, celý život sa budem aj ja učiť, no to je na tom to najlepšie - tá cesta, ten pocit, že ste sa niekam posunuli keď si pozriete fotky teraz a spred roka... 


Konečne som pochopila celé fungovanie zrkadlovky, ako dosiahnuť rozostrené pozadie, ako pracovať so svetlom a mnoho mnoho ďalších vedomostí. Na kurzoch som znova objavila tú vášeň pre fotografiu a všetkými ďalšími vedomosťami sa znásobuje. Naustále sa vzdelávam, neustále niečo nové študujem, chodím na ďalšie a ďalšie kurzy, fotím stále nové smery aby som sa zdokonalila aj v nich. 

Otvorila som si živnosť a na plný úväzok pracujem. Fotím pre klientov, do fotobánk ale samozrejme aj pre seba svoje projekty. 

A teraz prišiel posun iným smerom.

V poslednej dobe sa mi stávalo, že veľa ľudí ma žiadalo o radu v oblasti fotenia, rozprávala som sa s viacerými podnikateľmi, ktorý vyrábali a predávali svoje výrobky a chceli ich krajšie nafotiť no nemali financie na fotografa, rozprávala som sa aj s realitnými maklérmi o tom ako zlepšiť fotografie nehnuteľností a práve vtedy som si uvedomila, že toto ma neskutočne napĺňa - že môžem niekomu poradiť, pomôcť. Pomôcť mu v jeho podnikaní, naučiť ho niečo s čím sa mu zlepší jeho podnikanie. Ale aj niečo s čím bude šťastnejší, že vie krajšie nafotiť svoju rodinu, známych...  


Rozhodla som sa, že vám pomôžem v tej ťažkej dobe kedy začínate a musíte si prejsť všetkými technikáliami, naučiť sa nejaké zásadné a základné veci ohľadom fotografovania, aby ste mohli otvoriť krídla a užívať si ten let fotografickou kariérou, alebo fotografiou. 

Všetko to, s čím so sa ja borila vám veľmi jednoducho vysvetlím, úplne jednoducho vás všetko čo potrebujete vedieť naučím. Od technických záležitostí po záležitosti podnikateľské. 


Nemíňajte svoj čas, pokusmi a omylmi ako ja - je to strašne demotivujúce a veľa ľudí to odradí, čo je naozaj škoda. 


    • Sledujte môj blog, 
    • nové E-booky, 
    • FB stránku Učíme sa Fotiť (kde budete nachádzať neustále novinky z oblasti fotografie, rôzne tipy na fotografovanie a úpravu fotiek, články a kopu iných vecí...) 
    • Pridajte sa do skupiny Učíme sa fotiť (kde sa môžete pochváliť vašimi fotografiami, kde vás budem posúvať vpred týždennými foto výzvami a kde dostane konštruktívnu spätnú vazbu na vašu tvorbu) 


Teším sa na vás

Alžbeta